Які слова не можна поділити на склади зливу дощ веселкаЯкі слова не можна поділити на склади зливу дощ веселка

0 Comment

Конспект уроку. Тема: Склад. Основні правила переносу.

Мета: поглибити знання учнів щодо складу, удосконалювати вміння ділити слова на склади, визначити склади відкриті й закриті, опрацювати основні правила переносу слів; виробити в учнів комунікативні мовні компетенції; на основі опорних конспектів та застосування мнемотехніки розвивати уміння ефективно і самостійно вчитися; продовжувати роботу над удосконалюванням усного і писемного мовлення; збагачувати та уточнювати активний словник; підвищувати мовленнєву культуру учнів; виховувати інтерес до результатів власної праці. Тип уроку: формування вмінь і навичок Задача: забезпечити активне володіння учнями держаною мовою; формувати національно свідому, духовно багату особистість, яка володіє вміннями і навичками вільно, комунікативно виправдано користуватися мовними засобами рідної мови.

Тема . Склад. Основні правила переносу.

Мета :

  • поглибити знання учнів щодо складу, удосконалювати вміння ділити слова на склади, визначити склади відкриті й закриті, опрацювати основні правила переносу слів; виробити в учнів комунікативні мовні компетенції;
  • на основі опорних конспектів та застосування мнемотехніки розвивати уміння ефективно і самостійно вчитися; продовжувати роботу над удосконалюванням усного і писемного мовлення; збагачувати та уточнювати активний словник;
  • підвищувати мовленнєву культуру учнів; виховувати інтерес до результатів власної праці.

Тип уроку : формування вмінь і навичок

Задача : забезпечити активне володіння учнями держаною мовою; формувати національно свідому, духовно багату особистість, яка володіє вміннями і навичками вільно, комунікативно виправдано користуватися мовними засобами рідної мови.

Хід уроку:

1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Гігієна навчальної праці.

Емоційне налаштування дітей.

Вчитель: Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Прикріпляю на дошці смайл “Радість” і бажаю всім учням гарного настрою, легкого засвоєння теми.

– А зараз усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними.

Щоб не просто слухали, а чули.

Щоб не просто дивилися, а бачили.

Щоб не просто відповідали, а міркували.

Дружно і плідно працювали.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Я місце, де лежать товари,

Звичайно в тарі чи без тари.

А мій омонім є у слові.

Один чи кілька звукфів в слові.
(СКЛАД)

“На уроці я хочу навчитися”.

(Використовуючи метод “Мікрофон”.)

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

1.Бесіда

Діти, що ви робите, коли під час написання ціле слово не поміщається в рядку?

Ми намагаємося перенести його частину в інший рядок. Пригадайте, що в таких випадках треба зробити? (поділити слово на склади)

Поділивши слово на склади, його легко перенести з рядка в рядок.

2. Відгадайте загадки. Слова-відгадки запишіть і поділіть на склади. Які слова не можна поділити?

1). Срібний кинджал хвильку в хаті полежав – і зовсім розтав.( Бурулька )

2). Що то за гість, що тепло їсть? (Мороз )

3). Коли мене нема – чекають, а коли прийду – тікають. ( Дощ )

4).Одно рядно сім баб тягло.(Хмара)

3.Відтворення теоретичних відомостей, застосування яких потрібно на уроці

– Пригадайте, що таке склад?

(частина слова, що вимовляється одним поштовхом видихуваного повітря).

– Складання на дошці опорної схеми 1

Висновок: Відкритий склад закінчується на голосний.

Закритий склад- на приголосний.

Слово дощ не можна поділити на склади.

ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Для того, щоб перенести частину слова, недостатньо вміти поділити його на склади — треба ще й знати правила переносу.

Сьогодні ми про це і дізнаємося на уроці.

V.СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1) Робота з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань із базовими.(С.84)

Вправа 2 (усно) Поділіть слова на склади та визначте, які з них відкриті, а які закриті.

Вправа 3 Робота в парах (Запиши слова в три колонки:1) з двома складами, 2) з трьома складами; 3) чотирьма складами) Фразеологізм: Мати порожню макитру (бути нерозумним, не розсудливим)

Формулювання учнями правил переносу .

Ми вже сказали, що слова на письмі переносять із рядка в рядок за складами. При переносі частин слова слід додержуватись певних правил. Давайте спробуємо сформулювати ці правила.

(на дошці опорна схема «Правила переносу частин слова»)

Правила переносу частин слова

Отже, сформулюємо правило:

– односкладне слово з одного рядка в інший не переноситься.

– Чи можна їх при переносі слова розривати буквосполучення ДЖ, ДЗ? ( під-зем-ний, хо-джу, ґу-дзик)?

– Буквосполучення йо, ьо НЕ МОЖНА розривати, якщо вони позначають один звук. Якщо ж дж, дз не становлять одного звука (це буває, коли д належить до префікса, а ж або з —до кореня), то їх розривати можна: над-звичай-ний (а не на-дзвичайний)

– Сформулюймо правило при переносі слів з апострофом.

3) Робота з підручником.

Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі зіставлення

– А зараз, прочитаймо правила переносу частин слова, що подані у підручнику.

– Яке правило ми не назвали? Прочитайте ще раз це правило.

– А якого правила, серед тих які ми назвали, немає у підручнику? (Апостроф і м’який знак при переносі не відокремлюються від попередньої букви)

Вправа 4. Запишіть слова, позначте рискою всі можливі місця переносу з рядка в рядок.

VI СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Вправа 5. Поділіть слова на склади, а потім – на частини для переносу, де це можливо.

Узагальнююча бесіда за опорною схемою

– Назвіть правила переносу частин слова. Наведіть приклади.

– Яка роль наголосу у словах? Що він допомагає зробити? (допомагає зрозуміти значення слів)

Творча робота. Поділіть зазначені слова на склади, запишіть фонетичною транскрипцією. Визначте, який звук є спільним для всіх слів у кожному рядку.

1) Батько, сіяти, яблуко, кістка; 2) лісовик, уїдливий, їхати, пісня.

Метод «Експрес = висновок»

  • Сьогодні на уроці я дізналась про…
  • Найбільш цікавим було …
  • Я намагався(лась)…
  • Я зрозумів(ла,) що…
  • Урок запам’ятається мені тим, що…

VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Правила параграфа. Скласти казку про склад.

Вчимо дітей ділити слова на склади правильно і ефективно

Розподіл слів на склади – дуже важливий етап в процесі навчання дитини читанню та письму. Як навчити дитину ділити слова на склади – це питання задають більшість батьків, чиї діти збираються вступати до школи. Щоб організувати цей процес максимально правильно і ефективно, дорослий повинен знайти найбільш оптимальний підхід і коректно підібрати комплекс вправ.

На сьогоднішній момент розроблено досить багато цікавих методик, які дозволяють проводити таке навчання в домашніх умовах. Рішення почати знайомити малюка з розподілом слів на склади якомога раніше є правильним, оскільки в майбутньому йому буде набагато легше і простіше вчитися в школі.

Що таке склад?

Перш, ніж приступати до вирішення питання, як пояснити дитині поділ на склади, потрібно в доступній формі дати йому саме поняття складу. Варто сказати, що весь процес навчання бажано організовувати в ігровому форматі, і при цьому спочатку тривалість занять не повинна перевищувати 10 хвилин. Пізніше їх можна поступово збільшувати, доводячи до півгодинного періоду.

Склад – це мінімальна вербальна одиниця в мові. Він може складатися з одного або декількох звуків. Пояснюючи малюкові, що таке склад, запитайте у нього, чи можна поділити печиво чи шоколадку на шматочки. Скажіть, що слова так само можна ділити на невеликі шматочки, розділяючи їх невеликими паузами. А з цього випливає, що склади – це шматочки слова, складаючи які, можна легко навчитися читати.

Для наочності дошкільнику варто запропонувати потренуватися ділити слова на частини, використовуючи одну нескладну вправу, яке називається «Долонька під підборіддям». Промовляючи голосно і чітко слова, вони швидко оволодіють навичками правильного поділу на склади.

Що має знати дитина для навчання

Поступаючи до 1 класу, діти вже повинні мати певний багаж знань. Уміння ділити слова на склади в цьому багажі абсолютно не зайве, і тому багато батьків намагаються самостійно навчити цього своїх малих удома. Це потрібно робити ще до початку оволодіння навичками читання. Але перед цим малюк повинен демонструвати наступний рівень підготовленості:

  • вміти вести діалог, розмовляти цілими реченнями, точно і правильно формуючи власне бажання;
  • знати хоча б декілька букв і розпізнавати голосні та приголосні звуки;
  • швидко рахувати в межах 5, а то й більше;
  • мати просторове поняття з приводу «вліво» і «вправо». Навчаючи дітей, можна використовувати всілякий дидактичний матеріал, задіяти героїв мультфільмів і образи казкових персонажів.

Основні правила поділу на склади

Після того, як малюк засвоїть хоча б на початковому рівні поняття складу, йому потрібно пояснити, за яким принципом здійснюється розподіл. Для цього треба розказати, що кожен шматочок слова містить букви, які позначають голосні і приголосні звуки. При цьому в будь-якому складі обов’язково «живе» один голосний звук, і саме за їх кількістю в слові визначається кількість самих складів. Використовуючи згадану вище вправу з долонькою, можна навчити їх вираховувати загальну кількість складів у певному слові.

Загальні правила коректного розподілу на склади звучать так:

  • у складах завжди є голосні звуки;
  • склад не може включати більше, ніж одну голосну;
  • склад мусить складатися з одного голосного звуку або комбінації голосних і приголосних;

Неодмінно бажано акцентувати увагу на те, що букви і звуки – це не одне і те ж, інакше в майбутньому у дошкільника будуть проблеми на уроках у розділі фонетики. Потрібно пояснити, що букви – це те, що він бачить в букварі і пише в зошиті, а звуки – то, що він промовляє вголос.

Відкриті та закриті склади

Наступний етап навчання – пояснення типів складів. Вони можуть бути відкритими і закритими, причому в першому випадку «шматочки» слів закінчуються голосним звуком, у другому – приголосним. Простіше це розповісти можна наступним чином:

  • відкритий склад можна проспівати, ми промовляємо його на видиху;
  • в закритому складі повітря, що виходить, наштовхується на перешкоди – губи, язик, піднебіння, і проспівати його не виходить.

Алгоритм ділення слів на склади

Приступаючи до практичних занять, слід привчити малюка діяти за певною схемою. Запропонуйте йому: «Ділимо слова на склади по порядку»:

  • спочатку потрібно прочитати – вимовити слово вголос;
  • підкреслити букви, що позначають голосні звуки;
  • порахувати, скільки голосних є у слові, і визначити, з скількох складів воно складається;
  • визначити тип складу – відкритий чи закритий.

Як правильно навчити дитину ділити слова на склади?

При навчанні розподілу на склади малюкові потрібно нагадати основні правила. Він повинен чітко усвідомити те, що склад може складатися з одного або декількох звуків, але при цьому кожен неодмінно включає в себе голосний. Потім можна приступати до самого процесу, використовуючи ігровий момент і спеціально підібрані для цього картки зі словами і складами.

Тренуватися слід, беручи спочатку в ролі прикладу короткі слова, що різняться між собою всього однією літерою – «рак-так», «дим-дім». Так він зможе зрозуміти різницю в звуках. Далі можна переходити до більш складних слів, але на кожному занятті потрібно обов’язково повертатися назад, повторюючи попередній матеріал.

Не варто чекати від дітей швидких результатів – такі навички приходять поступово, але їх чітке засвоєння дозволяє отримати безліч переваг в подальшому.

Вправи і приклади

Наука, як ділити по складам слова, буде даватися діткам набагато простіше, якщо ви застосуєте методи, які спеціально були розроблені фахівцями для цієї мети, і вже встигли успішно себе зарекомендувати. Як приклади можна навести деякі з них – саме ті, що відрізняються великою ефективністю:

Гра «Пригоди»

Маленьким дітям немає ніякого сенсу пояснювати поєднання сонорних в складах і правила перенесення складів. В цьому періоді найкраще акцентувати увагу на запам’ятовування конкретних складів, вибираючи спочатку гранично прості слова – «машина, миша, літо», інше. Зробіть карту казкового міста з автобусними станціями, назвами яких будуть склади. Дайте малюкові машинку або автобус і запропонуйте помандрувати по «схемі» певного слова. За правильно прокладений маршрут вручайте медальку чи інший подарунок.

«Хатка-Чоловічок»

Приклейте кілька будиночків до листка ватману, дайте їм назви складів, наприклад, ТА і ЧИ. Зробіть паперових чоловічків, імена який матимуть перший склад, ідентичний назвам будинків. Запропонуйте дітям «поселити» лялечок правильно в будиночки.

«Йду по сліду»

На аркушах А-4 напишіть склади слів і розкладіть їх на підлозі по всій квартирі. Запропонуйте малюкові пройтися по цим «слідам», складаючи різноманітні слова.

«Розсели тварин»

Зробіть 4 хатки з різною кількістю віконець (від 1 до 4). Поясніть, що віконця – це склади, і запропонуйте визначити кількість складів у різних тварин з тим, щоб «поселити» його у відповідний будиночок.

«Годинник»

Замість цифр на циферблаті годинника покласти намальоване зображення різних картинок. Діти повинні рухати стрілки таким чином, щоб маленька вказувала на короткі назви картинок, а велика – на довгі. (Маленькі – це один склад, великі – два і більше).

«Збираємося до школи».

Зібрати на столі предмети, які потрібні будуть дитині для школи. Запропонуйте йому розкласти їх по двох портфелях або сумках так, щоб в перший потрапили речі, які називають слова з 1 – 2 складів, а в другий – від 3 і більше.

Дитина, який засвоює основні правила розподілу слів на склади, набагато швидше вчиться читати, краще встигає в школі, і не відчуває особливих труднощів при освоєнні певних тем у мовознавстві. Про це повинен знати кожен батько, який прагне успішного розвитку своєї дитини.