Які частини є у хвойних рослинЯкі частини є у хвойних рослин

0 Comment

3. Хвойні та квіткові рослини

Хвойні рослини — це вічнозелені дерева і кущі.

Біля будинків, у парках і лісах росте багато хвойних рослин. Кожна з них — особлива. Це — сосна, ялина, кипарис, смерека, модрина, тис, ялівець. Хвойні рослини мають усі органи, крім квіток і плодів. Їхнє насіння утворюється в шишках.

Шишка — видозмінений пагін, що розвивається на кінцях гілок хвойних рослин у вигляді маленького утворення, укритого лусочками.

Хвойні дерева замість листків мають зелені голки — хвоїнки. У зимовий період вони не опадають, а на місці одних голок виростають інші. Таке явище відбувається протягом року, тому ці рослини називають вічнозеленими.

Квіткові рослини — це:

кущі (гортензія, дерен, жасмин, барбарис, бузок, терен, малина, смородина, а ґрус, голубика тощо);

трав’янисті рослини (гвоздика, ромашка, фіалка, лаванда, м’ята, полин, просо, кульбаба, тюльпан, лілія тощо).

Вони мають усі органи: корінь, стебло, листки, квітки, плоди з насінням. Квіткові рослини виростають із насіння, що дозріває в плоді, який утворюється з квітки. Рослини вбирають через листя вуглекислий газ, а виділяють кисень. Листя трав’янистих рослин, дерев і кущів поглинають пил, отже, очищують повітря.

Я досліджую світ : підруч. для 3 кл. закл. загальн. середн. освіти (у 2-х частинах) : Частина 1 / Ірина Андрусенко. — Київ : Грамота, 2020. — 128 с. : іл.

Урок. ” Хвойні рослини. Значення хвойних рослин для природи.”

Знайомство учнів з особливостями хвойних рослин, розвиток вміння порівнювати, аналізувати, робити висновок, впізнавати рослини на малюнках,гербарних зразках.Виховання відповідальності,шанобливого і дбайливого ставлення до рослин. Розробка уроку підкріплюється презентацією. На уроці примінялась робота в групах, робота в парах.

Хвойні рослини. Значення хвойних рослин для природи

Мета : ознайомити учнів з особливостями хвойних рослин; розвивати вміння порівнювати, аналізувати і робити висновки, упізнавати рослини на малюнках, гербарних зразках; виховувати відповідальність, шанобливе і дбайливе ставлення до рослин.

Обладнання: малюнки рослин, гербарії рослин , шишки ялинки і сосни, проектор, презентація,планшети, мобільні пристрої

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Фронтальне опитування

— Яку будову мають квіткові рослини?

— Чому квіткових рослин на Землі найбільше? Поясніть.

— Доведіть, що квітки і плоди з насінням дуже різноманітні.

— Розкажіть про будову своєї улюбленої квіткової рослини.

— Розкажіть, для чого потрібні гербарії.

2. Робота над загадками (слайд 1-2)

восени живить, взимку зігріває. (Дерево, ліс)

Один пан не зняв каптан. (Сосна, ялина)

III. Повідомлення теми і мети уроку (слайд 3-4)

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про хвойні рослини та їх значення для природи.

IV. Вивчення нового матеріалу

— Пригадайте ! Які органи є у квіткових рослин?

Робота в парах

— Розгляньте малюнки на с. 88. Порівняйте яблуню і ялину. Чим вони відрізняються за будовою?

— Про що розповів Мудрий Лісовичок? (слайд 5-12)

— Запам’ятайте! Хвойні рослини — це вічнозелені дерева і кущі. Вони мають корінь, дерев’янисте стебло, голчасті листки — хвоїнки і шишки з насінням.

— У природі існує понад 650 видів хвойних рослин. Це дерева і кущі. Трав серед хвойних рослин немає.

—Наведіть приклади хвойних рослин , які ви зустрічали в нашій місцевості?

— Які рослини зображені на картині Івана Труша на с. 89? Поясніть свою думку.

Робота в групах (з використанням планшетів)

– Дослідіть і розкажіть! Яким є значення хвойних рослин для природи та життя людини?

  • Хвойні рослини мають велике значення в природі. Разом із іншими зеленими рослинами вони утворюють органічні речовини, поглинають вуглекислий газ із повітря і виділяють кисень.
  • Хвойними рослинами живляться тварини в лісі. Протягом майже всього року сосновою хвоєю живляться глухарі. Для оленів найкраща їжа взимку — молоді соснові пагони. Білки, бурундуки живляться насінням ялин і сосе н.
  • Сосни виділяють особливі речовини, які пригнічують розвиток хвороботворних організмів, тому соснові ліси вважають цілющими.
  • Здавна відомо, що там, де вирубують ліси, міліють річки, збіднюються ґрунти. Цю місцевість покидають птахи і звірі. Поступово вона перетворюється на пустелю. Тому ліси потрібно охороняти. (слайд 14-17)
  • Хвойні рослини відрізняються від квіткових голчастими листками — хвоїнками і шишками.
  • Хвойні — це вічнозелені дерева та кущі.
  • Хвойні — давня група рослин.

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Робота в парах

— Порівняйте яблуню і ялину. Чим вони відрізняються за будовою?

— На відміну від яблуні, в ялини гілки розташовуються кільцями. Упродовж одного сезону наростає одне кільце, за їхньою кількістю можна встановити вік дерева. А листки у ялини голкоподібні і називаються хвоєю. Замість квіток у ялини — шишки. Насіння у шишках ялини повністю достигає аж на початку наступної весни.

2. Гра «Вірю — не вірю»

— Якщо сказане мною твердження правильне, піднімайте зелену картку, якщо неправильне — червону.

– Усі хвойні рослини мають широке листя.

– Насіння хвойних рослин не захищене.

– Хвойні рослини мають квітку.

– Хвойні рослини не бояться холоду.

– У нашій місцевості росте модрина.

3. Гра «Упізнай дерево за описом»

– Це дерево має дуже високий прямий стовбур, не дуже товстий, але дуже міцний. Його використовували у будівництві кораблів. (Сосна)

– Корені цього дерева, широко розпластані, глибоко залягають у землю і можуть вберегти дерево від сильних ураганів і вітрів. Дуже часто на морських узбережжях, у піщаних дюнах висаджують ці рослини. (Сосна).

– Це дерево з пухнастими гілками, тонкими короткими голками. (Ялина)

4. Робота з гербарієм у групах

— Перед вами — гербарні рослини. Розгляньте їх, приберіть «зайве», обґрунтуйте свій вибір.

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія ( слайд 20-21)

— Прочитайте запитання і завдання від Матінки Природи на с.88-89.

— Якими життєвими формами представлені хвойні рослини?

— Чи можна за зовнішнім виглядом установити приблизний вік ялини?

— Яку будову мають хвойні рослини?

— Дослідіть: які дерева переважають у вашій місцевості — листяні чи хвойні?

— Поміркуйте: чому новорічними деревами вважають хвойні, а не квіткові рослини? Як можна запобігти знищенню хвойних дерев перед Новим роком?

VІІ . Домашнє завдання

З’ясуйте, які хвойні рослини ростуть у лісах вашої місцевості. Розгляньте гілки сосни і ялини. Замалюйте розміщення на них хвої.

Які рослини називають хвойними

Мета: ознайомити учнів з особливостями хвойних рослин; розвивати вміння порівнювати, аналізувати і робити висновки, впізнавати рослини на малюнках, гербарних зразках; виховувати відповідальність, шанобливе і дбайливе ставлення до рослин.

— Яку будову мають квіткові рослини?

— Чому квіткових рослин на Землі найбільше? Поясніть.

— Доведіть, що квітки і плоди з насінням дуже різноманітні.

— Розкажіть про будову своєї улюбленої квіткової рослини.

— Розкажіть, для чого потрібні гербарії.

  1. Робота над загадкою
  • Навесні веселить, влітку холодить. Восени живить, взимку зігріває. (Дерево, ліс)
  • Взимку і літом одним цвітом. (Ялина, сосна)
  • Усі пани поскидали каптани,

Один пан не зняв каптан. (Сосна, ялина)

III. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про хвойні рослини та їх значення для природи.

— Пригадайте! Які органи є у квіткових рослин? Робота в парах

— Розгляньте малюнки на с 88. Порівняйте яблуню і ялину. Чим вони відрізняються за будовою?

— Про що розповів Мудрий Лісовичок?

— Запам’ятайте! Хвойні рослини — це вічнозелені дерева і кущі. Вони мають корінь, дерев’янисте стебло, голчасті листки — хвоїнки і шишки з насінням.

— У природі існує понад 600 видів хвойних рослин. Це дерева і кущі. Трав серед хвойних рослин немає.

— Дослідіть і розкажіть! Яке значення хвойних рослин для природи та життя людини?

— Які рослини зображені на картині Івана Труша на с. 89? Поясніть свою думку.

— Хвойні рослини мають велике значення в природі. Разом із іншими зеленими рослинами вони утворюють органічні речовини, поглинають вуглекислий газ із повітря і виділяють кисень.

Хвойні ліси, як і листяні, затримують танення снігу, що збагачує ґрунт вологою.

Хвойними рослинами живляться тварини в лісі. Протягом майже всього року сосновою хвоєю живляться глухарі. Для оленів найкраща їжа взимку — молоді соснові пагони. Білки, бурундуки живляться насінням ялин і сосен.

Сосни виділяють особливі речовини, які пригнічують розвиток хвороботворних організмів, тому соснові ліси вважають цілющими

Здавна відомо, що там, де вирубують ліси, міліють річки, збіднюються ґрунти. Цю місцевість покидають птахи і звірі. Поступово вона перетворюється на пустелю. Тому ліси потрібно охороняти.

  • Сосна та ялина — хвойні рослини.
  • Основна ознака хвойних рослин: листкн-хвоїнки, різні за розмірами і формою шишки, у яких утворюється насіння.
  • Хвойні рослини утворюють ліси: соснові бори, темнохвойні ялинові ліси. Хвойні ліси мають важливе значення у природі.
  1. Фізкультхвилинка
  2. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
  3. Гра «Вірю— не вірю»

— Якщо сказане мною твердження правильне — підніміть зелену картку, якщо неправильне — червону.

  • Усі хвойні рослини мають широке листя.
  • Насіння хвойних рослин не захищене.
  • Хвойні рослини мають квітку.
  • Хвойні рослини не бояться холоду.
  • У нашій місцевості росте модрина.
  1. Гра «Упізнай дерево за описом»
  • Це дерево має дуже високий прямий стовбур, не дуже товстий, але дуже міцний. Його використовували в будівництві кораблів. (Сосна)
  • Корені цього дерева широко розпластані, глибоко залягають у землі і можуть захистити дерево від сильних ураганів і вітрів. Дуже часто на морських узбережжях, у піщаних дюнах висаджують ці рослини. (Сосна)
  • Це дерево з пухнастими гілками, тонкими короткими голками. (Ялина)
  1. Робота з гербарієм у групах

— Перед вами лежать гербарні рослини. Розгляньте їх, приберіть «зайве», обґрунтуйте свій вибір.

— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу нас. 89.

— За якими ознаками можна відрізнити сосну від ялини?

— За якими ознаками хвойні рослини відрізняються від інших рослин?

— У яких умовах ростуть сосни?

— У яких умовах ростуть ялини?

— Яким є значення хвойних рослин у природі?

— Дослідіть: які дерева переважають у вашій місцевості — листяні чи хвойні?